Co kojarzy nam się z USA? Subiektywny przegląd amerykańskiej kultury

Wielkie miasta

Jedno spojrzenie na zdjęcie Nowego Jorku czy Los Angeles i każdemu z nas uruchamia się tryb zazdrości, który szybko zmienia się na pośpieszne wyszukiwanie w Internecie tanich lotów do Stanów. Wielkie, ikoniczne miasta to to co do nas przemawia, przyciąga nas swoją różnorodnością, niesamowitą atmosferą i „zapachem sukcesu w powietrzu”. Zresztą trudno się dziwić, przecież właśnie tak przedstawiana jest amerykańska rzeczywistość w filmach, teledyskach czy słowach piosenek. Wielki Frank Sinatra śpiewał o Nowym Jorku, który nigdy nie śpi, a Audrey Hupburn jadła śniadanie u Tiffany’ego. To właśnie tutaj Carrie Bradshow znalazła swojego Mr. Biga. Wszyscy marzymy o miłości, akceptacji, bogactwie, które wydają się być wszechobecne w wielkich miastach i dlatego tak nas do nich ciągnie.

Telewizja


Amerykańskie produkcje filmowe to temat rzeka. Skupmy się więc tylko na serialach. W USA każda historia może stać się tematem serialu. Nastoletnie rozterki, polityka, równouprawnienie, homoseksualizm - każdy z tych motywów przewinął się już w niejednej produkcji. Amerykanie definitywnie kochają seriale. I mimo, że pozornie w USA z roku na rok ogląda się mniej telewizji nie świadczy to jednak o spadku popularności losów serialowych bohaterów. Widownia przenosi się po prostu do Internetu. Tworzy się więc produkcje na wysokim poziomie, które można ściągnąć na własny komputer lub zapłacić i oglądać w dowolnym momencie. Z tego pomysłu skorzystali twórcy popularnego „House of Cards” i trzeci raz z rzędu ich produkcja bije rekordy oglądalności. Czasy się zmieniają, a Amerykanie nie chcą pozostawać w tyle. Nie zbierają się więc co tydzień w nerwowym oczekiwaniu na nowy odcinek ulubionego serialu, ale to właśnie serial dostosowuje się do ich codziennego grafiku.

Kult celebrytów


Kto z nas nie słyszał o Marilyn Monroe, J. Lo czy Michaelu Jacksonie? Amerykański show-biznes zdaje się atakować nas z każdej strony. Interesuje nas wszystko- co gwiazdy jedzą, jak ćwiczą, z kim się spotykają. Każdy marzy o tym, by chociaż jeden dzień poczuć się jak one. Amerykańskie nastolatki wydają wszystkie swoje pieniądze, żeby kupić sobie nowe perfumy wypromowane przez Beyonce czy przejść na dietę dzięki której modelki Victoria Secret utrzymują niesamowitą figurę.
Kiedy aktor i wokalista Jared Leto przyznał w wywiadzie, że jest weganinem, wielu jego fanów błyskawicznie odstawiło produkty mleczne, tylko po to, aby poczuć się jak ich idol. Rośnie jednak nowe pokolenie gwiazd, które chronią swoją prywatność, nie zakładają konta na Instagramie i nie aktualizują swojego statusu na Twitterze co 15 minut. Oznaczałoby to przełom w dotychczasowym postrzeganiu relacji między celebrytami a ich fanami, którzy niejako żyją życiem swojego idola i potrzebę zredefiniowania zakresu prywatności osób publicznych. Lecz póki co gwiazdy wciąż pozwalają nam „zaglądać do swojego talerza”.

Sport

Amerykanie kochają sport. Tradycją jest dla nich gromadzenie się na stadionach czy przed telewizorami i podziwianie zawodowych sportowców, którzy walczą o najwyższe trofea. Legendarny Super Bowl czy finał rozgrywek NBA znają wszyscy. Dzieci od małego dojrzewają w kulturze, która heroizuje sportowców i czyni ich najwyższymi autorytetami. Jednak czy przeciętny Amerykanin uprawia sport? W niedawno przeprowadzonych przez firmę Timex badaniach odkryto, że aż 73% Amerykanów ćwiczy co najmniej raz w tygodniu. Część w nich robi to w czasie lunchu, lecz zdecydowana większość decyduje się na wysiłek fizyczny w innych porach dnia. Pośród preferowanych aktywności na pierwszym miejscu odnajdziemy bieganie, a dalej ćwiczenia na siłowni i wspinaczkę.
Niestety wciąż ponad połowa nie wykonuje wystarczającej dziennej ilości ćwiczeń. Jako przyczynę takiego stanu podaje się lenistwo, brak czasu, ale także strach przed treningami w plenerze, spowodowany obawą przed lokalną przestępczością.
Wygląda więc na to, że Amerykanie zdecydowanie wolą skupić się na podziwianiu zawodowych sportowców przed ekranem swojego telewizora.

Muzyka

Muzyka w Stanach Zjednoczonych pojawiła się wraz z imigrantami, więc jej źródłem jest zarówno kultura europejska, jak i afrykańska, nie zapominając oczywiście o tej stworzonej przez tubylców. Jednakże to właśnie tutaj na przestrzeni dziejów powstało najwięcej nowych gatunków muzycznych. Country, jazz, grunge to tylko niektóre z nich. Jednak co najważniejsze, to właśnie Amerykanie wypromowali muzykę rozrywkową, która odniosła tak wielki sukces na całym świecie. To co dzisiaj słyszymy w radio lub odkrywamy na Youtubie w większości ma związek z amerykańskim biznesem muzycznym. Zespoły, które tak kochamy i w niecierpliwości oczekujemy na ich przyjazd do Polski to w dużej części wytwór amerykańskich producentów.

Przyroda

Stany Zjednoczone to kraj otoczony przez dwa oceany, podzielony przez rzękę Mississippi i ojczyzna takich cudów natury jak Wielki Kanion czy wodospad Niagara. W każdym ze stanów można odnaleźć niesamowity z zarazem niespotykanie różnorodny krajobraz co czyni USA rajem dla podróżników. Co więcej, zwiedzanie tego kraju wcale nie wymaga dużego budżetu. Jeżeli racjonalnie zaplanujemy wyjazd, przewidując spanie na kampingach, samodzielne gotowanie i praktycznie darmowe muzea, to może się okazać, że wydamy mniej niż podczas europejskich wakacji.


Amerykański luz

Wydaje się, że w USA wszyscy są szczęśliwi, ale to tylko pozory. Prawda jest taka, że tam po prostu trzeba się tak prezentować, gdyż wymagana społecznie jest powierzchowna życzliwość i otwartość. Amerykanie więc z uśmiechem na twarzy odpowiadają „I’m fine”  w nadziei, że sami w to uwierzą.  Mimo wszystko trzeba jednak przyznać, że przeciętnego obywatela USA wyróżnia nienaturalny dla Europejczyka, życiowy luz. Amerykanie nie przejmują się zbytnio co o ich zachowaniu może pomyśleć druga osoba, a zaoszczędzoną w ten sposób energię inwestują w rozwój osobisty.


Uniwersytety

Amerykańskie uniwersytety, szczególnie te z Ivy League, od lat zajmują czołowe pozycje w rankingach najlepszych na świecie. Harvard, Stanford, Columbia w istocie to tam tworzą się przyszłe elity. Rząd Stanów Zjednoczonych angażuje się we współpracę z nimi i niezaprzeczalnie mu się to opłaca, gdyż to właśnie Amerykanie zdobywają nagrody Nobla i znacznie przyczyniają się do rozwoju światowej nauki i technologii. Jeżeli dodamy do tego legendarne życie studenckie- imprezy, bractwa i niesamowite kampusy z ogromnym bibliotekami, wydaje się, że USA to najlepsze miejsce do studiowania.

Jedzenie

Chodź kuchnia amerykańska kojarzy nam się głównie z fast-foodami prosto z McDonalds czy KFC, w których rzekomo stołują się wszyscy Amerykanie, to prawda jest inna. Większość z nich na co dzień przygotowuje posiłki w domu. Wśród typowo tradycyjnych przysmaków znajdziemy: pieczonego indyka, różne rodzaje wędlin, corndogi, skrzydełka, przyrządzane na parze warzywa czy niesamowicie pyszne serniki. Co więcej, Amerykanie coraz częściej interesują się nowymi trendami żywieniowymi jak np. kuchnia roślinna, ekologiczna czy niskotłuszczowa.

Nowojorski tydzień mody
 

Jest to najważniejsze wydarzenie w świecie mody, które pozwala największym projektantom zaprezentować swoje kolekcje.  Odbywa się dwa razy w roku i przyciąga do Nowego Jorku tysiące gwiazd, kupców i blogerów modowych. Towarzyszą mu również liczne imprezy, które rozsławiają miasto i czynią je światową stolicą mody. Jednak to co w nim najważniejsze to fakt, że o obecności na nim marzy każda dziewczyna, która choć trochę interesuje się modą. Jest on źródłem inspiracji i pomysłu na nowe stylizacje oraz fundamentem dla magazynów jak Vogue czy Elle, których dochody znacząco wzmacniają amerykańską gospodarkę.

Dominika Jakuszewska

Komentarze

Popularne posty

Japoński samuraj niechciany w USA, czyli dlaczego Nissan Skyline R34 jest nielegalny w Stanach Zjednoczonych

What is this shit, really?