Hula Kula- czyli sylwester na Times Square!

Times Square, nazywany czasem także Skrzyżowaniem Świata, to plac o kształcie trójkąta zlokalizowany na Manhattanie, zamknięty 42 Ulicą, Siódmą Aleją i Broadwayem. I jeśli NYC określa się mianem miejsca, które nigdy nie śpi, to dla Times Square brakuje skali – tu dopiero życie tętni, a także krzyczy, śpiewa i błyszczy 24 godziny na dobę, przez okrągły rok! Ale od 110 lat jest też miejscem gdzie zbierają się tysiące ludzi aby obchodzić Nowy Rok pod chmurką.


Ale skąd tak właściwie wzięła się kula na Time’s Square? Kto wpadł na taki pomysł? Otóż pomysłodawcą show był ówczesny właściciel gazety The New York Times, Alfred Ochs. Można uznać, że historia noworocznej kuli ma swoje początki kiedy to siedzibę pisma przeniesiono na Longacre Square, gdzie znajdował się wówczas drugi pod względem wysokości budynek w Nowym Jorku. Ale kto by skojarzył jakieś tam Longacre Square z New York Times’em? Alfred Ochs pragnął większego rozgłosu i reklamy dla swojej gazety, chciał aby nazwę znali nie tylko mieszkańcy Nowego Jorku. Do tego zadania podszedł dość ambitnie. Pierwszym krokiem było przekonanie władz miasta do zmiany nazwy placu, przy którym znajdowała się budynek Times’a- i tak w 1904 roku plac zmienił nazwę na Times Square. Mało tego- obiecał wyprawić hucznego sylwestra z pokazem ogni sztucznych, aby odciągnąć ludzi z Wall Street, gdzie co roku zbierali się oni aby słuchać melodii dzwonów Trinity Church. Jego plan zadziałał! W 1904 roku, ponad 200 tysięcy ludzi obchodziło pierwszy sylwester na Times Square, gdzie można było oglądać pokaz ogni sztucznych puszczanych z dachu budynku Times. Impreza ‘pod chmurką’ okazała się wielkim sukcesem powtarzającym się przez kilka kolejnych lat. Jednak w 1907 roku Ochs nie dostał pozwolenia na kolejny pokaz fajerwerków. Bynajmniej, nie zniechęciło to organizatora najlepszego sylwestra w mieście! Zatrudnił elektryków i inżynierów aby zamontowali świecącą kulę (zamontowano na niej 125 żarówek), która dokładnie o północy miała spektakularnie opaść na podstawę utrzymującego ją masztu. I tak oto pierwszy Ball Drop na Times Square miał miejsce podczas świętowania nowego, 1908 roku.


W kolejnych lata nie zmieniało się nic prócz unowocześniania kuli- co roku przybywało więcej ludzi aby razem zobaczyć to spektakularne zjawisko. Sama kula zmieniała się kilka razy lecz od 1908 roku nie było tych zmian aż tak wiele. Pierwsze ulepszenia polegały głównie na rozjaśnieniu, dodaniu ilości żarówek. Kolejne zmiany dotyczyły mechanizmu, który dotąd był ręczny- właśnie tak, kulę opuszczało kilkoro mężczyzn, którzy luzowali linę, do której była przypięta. Wraz z nowym milenium skonstruowana została zupełnie nowa kula, z większą ilością świateł i kryształami, które dodatkowo dodawały blasku. 

Do dzisiaj sylwester na Times Square jest zjawiskiem międzynarodowym i przyciąga setki tysięcy osób. Dzięki technologii, możliwości podglądu on-line i licznym transmisjom widownia szacowana jest na ponad miliard ludzi. Drop Ball jest jednym z symboli, które nasuwają się na myśl o Nowym Roku. „To jest naprawdę sześć godzin reklamy dla Nowego Jorku, i pomaga zwabiać tutaj ludzi przez okrągły rok, co oznacza pracę i dolary dla Nowego Jorku” -  powiedział jakiś czas temu Tim Tompkins z Times Square Alliance, spółki, która organizuje sylwestrową imprezę. Oprócz samej tradycji opuszczania kuli na imprezę zaprasza się gwiazdy showbiznesu, którzy stanowią dodatkową atrakcję. Nie brakuje też czasu na przemówienie burmistrza Nowego Jorku, pokaz sztucznych ogni i równie tradycyjną piosenkę Auld Lang Syne. Ludzie wiwatują, składają sobie życzenia, ściskają się, całują, skandują, a z nieba spada konfetti wycięte z karteczek, na których mieszkańcy miasta oraz turyści napisali wcześniej życzenia.


Wydawało by się, że to zwykła celebracja Nowego Roku ale jednak ma swoją historię. Może warto być częścią tego szaleństwa i chociaż napisać swoje życzenie na konfetti? Ja swojej już wysłałam, teraz wasza kolej! Do dzieła http://www.timessquarenyc.org/events/new-years-eve/wishing-wall/index.aspx .


Basia Muskała

Komentarze

Popularne posty

Japoński samuraj niechciany w USA, czyli dlaczego Nissan Skyline R34 jest nielegalny w Stanach Zjednoczonych

Co kojarzy nam się z USA? Subiektywny przegląd amerykańskiej kultury

What is this shit, really?