Everything’s bigger in Texas

Teksas to niezwykłe miejsce, z którym kojarzą się przede wszystkim westerny, kowboje i ogromne równiny sięgające po horyzont. Historia tego stanu jako części USA rozpoczęła się 29 grudnia 1845 roku, gdy włączono go do federacji, jako dwudziestą ósmą jednostkę administracyjną. Przez 114 lat Teksas dzierżył miano największego stanu, aż do 3 stycznia 1959 roku, gdy w skład Stanów Zjednoczonych weszło terytorium Alaski. Pomimo odebrania mu tytułu „największego stanu”, Teksas postanowił nadal udowadniać, że wszystko, co teksańskie, jest większe.


Motto stanu Everything’s bigger in Texas przejawia się praktycznie w każdej działalności jego mieszkańców i w każdym zakątku jego terytorium. By udowodnić, że nie są to tylko puste przechwałki, zaprezentuję kilka przykładów potwierdzających tytułowe powiedzenie Teksańczyków.

Sam Houston jest postacią niezwykle istotną w historii tego stanu. Walczył on o Teksas z Meksykanami pod Alamo oraz pod San Jacinto. Był gorliwym zwolennikiem przyłączenia Teksasu do federacji. Jego kariera polityczna również była dość pokaźna. Był nie tylko prezydentem Republiki Teksasu, ale także Senatorem z Teksasu i gubernatorem tego stanu. Teksańczycy postanowili odwdzięczyć się za jego zasługi, wystawiając mu niezwykły pomnik. Rzeźba przedstawiająca obrońcę Teksasu mierzy 67 stóp (20 metrów) i jest okrzyknięta drugą (pierwsza to Statua Wolności) największą wolnostojącą rzeźbą w USA. Poruszając się autostradą I-45 nie sposób ją przegapić. 


TAMU, to kolejny dowód na to, że w Teksasie wszystko musi być największe. Texas A&M University, to największa uczelnia w stanie Teksas oraz pierwsza publiczna uczelnia wyższa, która została tam otwarta. Początkowo kształciła w zakresie nauk związanych z rolnictwem, inżynierią górniczą oraz językoznawstwem. Obecnie oferuje rozległy program kształcenia (architektura, prawo, studia biznesowe, nauki ścisłe, nauki humanistyczne), a litery A&M (Agricultural and Mechanical) zostały zachowane ze względów historycznych.


Obecnych studentów, absolwentów, a także drużyny sportowe pochodzące z TAMU określa się mianem Aggies. Każdy student, który spełni wyznaczone wymogi będzie mógł starać się o pierścień szkoły. Pierwszy projekt pierścienia powstał już w 1894 roku i pozostał w prawie niezmienionej formie do dziś.

Nawet pierścienie w Teksasie muszą być największe

Kolejny budynek, który wpasowuje się w motto stanu, to Texas State Capitol. Budowa Kapitolu ukończona została w 1888 roku. Obecnie mierzy on 308 stóp (94 metry). Ten niezwykły gmach jest zdecydowanie większy i wyższy niż Kapitol w Waszyngtonie, DC. Dodatkowo plasuje się na szóstym miejscu pośród innych budynków, będących siedzibą legislatur stanowych.


Utracony w pożarze w 2012 roku Big Tex był kolejnym niezwykłym pomnikiem, którym mógł pochwalić się Teksas. Stworzony w 1952 roku, mierzący 55 stóp (16 metrów) kowboj był ikoną corocznych Stanowych Targów Teksasu. Big Tex witał gości targów popularnym w tym regionie okrzykiem: Hoooowdeeee, fooolllllks! W połowie 2013 roku organizatorzy targów ogłosili, że postać ta jest nieodłączną częścią imprezy i zostanie odbudowana.


Charakterystycznym elementem ubioru kowboi są ich buty. Jednak nie jest to byle jakie obuwie. Im mocniej ozdabiane i kolorowe, tym lepiej. Teksańczycy z popularnie nazywanych „kowbojek” uczynili swój znak rozpoznawczy. I nie mówię tu w przenośni. W San Antonio przed sklepem North Star można podziwiać dzieło Boba ‘Daddy-O’ Wade’a. W 1979 roku zaprojektował on parę butów o wysokości 40 stóp (12 metrów) i długości 30 stóp (9 metrów), które można podziwiać aż do dziś.


Tak więc, jeśli chcecie obejrzeć największe pomniki, największe budynki i poznać ludzi o największym sercu i uśmiechu, zdecydowanie wybierzcie się na długą wycieczkę do Teksasu.


Joanna Łyczko

Komentarze

Popularne posty

Japoński samuraj niechciany w USA, czyli dlaczego Nissan Skyline R34 jest nielegalny w Stanach Zjednoczonych

Co kojarzy nam się z USA? Subiektywny przegląd amerykańskiej kultury

What is this shit, really?